PZMWiNW zaprasza do udziału w programie „Lato z motorowodniakami”

Po pierwsze – zachęcić najmłodszych (najczęściej dzieci ze szkół podstawowych) do aktywnego spędzania wolnego czasu nad wodą i zdrowego trybu życia. Po drugie – edukować, bo przecież z wodą nie ma żartów. Po trzecie – zaszczepić pasję do narciarstwa wodnego i wakeboardingu. Te cele stawiamy sobie niezmiennie od 6 lat przy realizacji projektu „Lato z Motorowodniakami”.

O projekcie „Lato z Motorowodniakami”

Projekt „Lato z Motorowodniakami” wystartował w 2015 roku. Od tego czasu realizowany jest nieprzerwanie przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego w każdym kolejnym sezonie. Nie byłoby go bez wsparcia Ministerstwa Sportu (obecnie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu), klubów zrzeszonych w PZMWiNW oraz samorządów lokalnych, które pomagają w komunikacji i logistyce kolejnych weekendów z bezpłatnymi zajęciami dla dzieci, podczas których każdy chętny może rozpocząć swoją przygodę na wodzie z narciarstwem wodnym i wakeboardingiem.

Kluczowe informacje:

  • 2015 rok – wtedy Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego rozpoczął projekt „Lato z Motorowodniakami”.
  • „Lato z Motorowodniakami” to bezpłatne weekendowe zajęcia nauki pływania na nartach wodnych i wakeboardzie (za wyciągiem lub za motorówką). Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy i trenerzy PZMWiNW oraz naszych klubów.
  • Celem nadrzędnym projektu jest zachęcenie dzieci do zdrowego i aktywnego spędzania wolnego czasu nad wodą.
  • Podczas projektu nasi instruktorzy zaszczepiają wśród najmłodszych miłość do sportów wodnych – w szczególności narciarstwa wodnego i wakeboardingu.
  • Dla tych, którzy nie zdecydują się, by spróbować swoich sił na jednej lub dwóch deskach, proponujemy inne atrakcje – rejsy łodziami motorowymi, przejażdżki skuterami wodnymi,  czy holowanie za motorówką na dmuchanych zabawkach wodnych (bananie, tubie, kole).
  • „Lato z Motorowodniakami” to także edukacja. Nasi instruktorzy oraz ratownicy WOPR przeprowadzają z dziećmi zajęcia z udzielania pierwszej pomocy, przekazują zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z atrakcji wodnych.  

Szczególny sezon 2020:

Sezon 2020 był szczególny, bo organizacja tych zajęć wiązała się z wprowadzeniem nowych zasad i procedur sanitarnych. Tym bardziej cieszymy się, że zrealizowaliśmy plan na 2020 rok z dużą nawiązką – zakładaliśmy przeszkolenie 200 dzieci, a finalnie z zajęć skorzystało 305 osób. „Lato z Motorowodniakami” trafiło do Jeleniewa pod Suwałkami (ośrodek WOSiR Szelment nad Jeziorem Szelment Wielki),  Skulska (Jezioro Skulska Wieś), Rogoźnika (Zalew numer 1) i Sokółki (Zalew Sokólski).

– Przygotowując się do „Lata z Motorowodniakami” szukamy nowych lokalizacji, by projekt dotarł do nowych osób. Wracamy też z przyjemnością w miejsca już przez nas odwiedzane i za każdym razem spotykamy się z bardzo ciepłym przyjęciem. Często osoby, które wcześniej już skorzystały z naszych bezpłatnych zajęć, przyprowadzają znajomych i kolegów, by oni także spróbowali swoich sił na jednej lub dwóch deskach. Co ciekawe, dzięki temu projektowi udało nam się też „wyłowić prawdziwe perełki” – dzieciaki, które po weekendzie z nami, zdecydowały się na poważnie podejść do tematu i rozpoczęły regularne treningi w naszych klubach. To sprawia nam ogromną satysfakcję – ocenia Paweł Szabelewski, sekretarz generalny PZMWiNW.

– Chcielibyśmy, aby „Lato z motorowodniakami” zwiększało swój zasięg. Podchodzimy jednak do swoich zadań bardzo rozważnie, bo ilość niekoniecznie może przełożyć się na jakość. Musimy bowiem zapewnić właściwy sprzęt i kadrę instruktorską, a także finansowanie tego przedsięwzięcia. To są oczywiste priorytety – mówi Maciej Kurnik, wiceprezes PZMWiNW. – Praca z dziećmi daje nam dużo radości. Te weekendy z projektem „Lato z Motorowodniakami” pozytywnie nas nakręcają do działania. Często pojawiamy się w małych miasteczkach, czy wsiach. I pomimo, że tamtejsze dzieci mieszkają w pobliżu akwenów, bardzo często po raz pierwszy mają okazję, by pływać na nartach wodnych czy desce wakeboardowej. Kilka godzin spędzonych z nami to zdecydowanie za mało, by zdobyć wszechstronne umiejętności, a tym bardziej zostać sportowcem. Nie mamy takich ambicji i nie temu służy to przedsięwzięcie. My wykonujemy z naszymi kursantami jakże ważny „pierwszy krok”. Dajemy dzieciom cenne wskazówki: jak rozpocząć swoją przygodę ze sportami wodnymi,  jak zadbać o właściwe przygotowanie fizyczne i jak rozpocząć treningi. Zawsze poruszamy też tematy związane z bezpieczeństwem nad wodą, bo to jest przecież niemniej ważne – podsumowuje Maciej Kurnik.

„Lato z Motorowodniakami” 2021:

Jeleniewo 23-24.06.2021 
gmina Jeleniewo, powiat suwalski, woj. podlaskie, jezioro Szelment Wielki / ośrodek WOSiR Szelment


Przyjezierze 26-27.06.2021
gmina Jeziora Wielkie, powiat mogileński, woj. kujawsko-pomorskie, jezioro Ostrowskie / Plaża Główna w Przyjezierzu


Mielnica Duża  03-04.07.2021
gmina Skulsk, powiat koniński, woj. wielkopolskie, jezioro Gopło / Gminny Ośrodek Kultury

Więcej informacji na www.motorowodniacy.org

Wyszukaj wydarzenia